کنترل روشنایی

سیستم روشنایی هوشمند

با مقایسه میزان مصرف انرژی الکتریکی ساختمان ها درایران و سـایر کشورهای جهان به روشنی می توان پی برد که میزان تلفات این انرژی در ایران از نرخ بالائی برخوردار است. حدود ۲۶ درصد از انرژی مصرفی  بخش مسکونی در سیستم های روشنائی تلف میگردد. بخش زيادي از هزينه هاي برق شما ناشي از چراغ هايي است كه نا خواسته روشن هستند.برای بهینه سازی مصرف انرژی روشنایی در ساختمان علاوه بر راه کارهائی همچون طراحی اصولی روشنایی واستفاده ازمنابع مناسب و کم مصرف روشنایی، هوشمند سازی نیز نقش بسزائی را در این زمینه ایفا می کند. با استفاده از راه کارهای نوین هوشمندسازی، اصلاح منابع نور و طراحی روشنایی می توان تا ۷۰% مصرف انرژی رادربخش روشنایی کاهش داد. هوشمندسازی تجـهیزات علاوه براین که باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی می شود، درتشخیص تجـهیزات پرمصرف نیز کمک شایانی به ما خواهد کرد. سیستم های هوشمند ساختمان بسته به نوع کاربری، استراتژی های مختلفی را برای مدیریت روشنایی یک ساختمان ارائه می کنند که مدیریت بر مبنای حضور افراد، مدیریت بر مبنای زمان، دیم کردن، استفاده ازنورطبیعی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، از عمده ترین آنها می باشد.

قابلیت دوم سیستم، کنترل هوشمند روشنائی، نورپردازی صحیح، بکارگیری منابع مناسب روشنایی در زمان معین،انتخاب رنگ نور، تعیین شدت نوربسته به شرایط محیط که در زیبایی محیط، سلامت روان افراد و بهبود کارایی و بینایی دیدگان بسیار تاثیرگذاراست، می باشد.

قابلیت سوم سیستم، کنترل و مدیریت مصارف الکتریکی است. با استفاده از این سیستم می توان تجهیزات پر مصرف را در زمان های اوج مصرف از مدار خارج نموده و یا اینکه در زمان های دلخواه تنها با ارسال یک پیامک مصرف کننده مورد نظر را روشن و یا خاموش نمود. مثلا قبل از رسیدن به منزل آب استخر را پر کرد و یا قهوه جوش را قبل از رسیدن به منزل آماده نمود و یا ماشین لباسشوئی را خاموش کرد و همچنین برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی برق پریزهای اتاق کودک را قطع نمود.

– در بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد ، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور (Dim) و در نتيجه كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد كه اين نیز از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود.

– شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان را بر روي پنل لمسي و یا گوشی خود مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش و كم نور و يا پر نور نمایید.

– در مواقعي كه براي مدت طولاني در ساختمان حضور ندارید ، میتوانید سیستم را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در فواصل زماني معين، با فعال نمودن بخشهايي از سيستم روشنايي به همراه روشن نمودن سیستم صوتي ، حضور شما را در محل شبیه سازی نماید كه بررسی ها نشان ميدهد اين امر در كاهش احتمال سرقت نقش چشم گيري داشته است .

– مدیریت مصرف روشنائی در زمان های اوج مصرف که تعرفه مصرف هم حدودا ۳ برابر زمان معمولی است نیز یکی دیگر از امکانات کنترل روشنائی است (پیک سائی) با برنامه ریزی می توان میزان شدت روشنائی مورد نیاز را حدود ۳۰ درصد پائین آورد و با این کار حدود ۳۰ درصد در زمان اوج مصرف صرفه جوئی نمود.

سیستم روشنایی به عنوان اصلی ترین بخش سیستم های برق ساختمان و به عنوان اولین سیستم هوشمند در ساختمان ها مورد توجه قرار می گیرد.  با توجه به نوع سیستم روشنایی، نوع مصرف کننده، توان مصرف کننده و ویژگی هایی که از این سیستم انتظار داریم می بایست نوع کنترلر در سیستم هوشمند در نظر گرفته شود. در محصولات شرکت هوشمند سازی کاما کامل ترین دسته محصولات در بخش روشنایی قرار داده شده اند.

بطور خلاصه امکانات سیستم کنترل روشنائی عبارت خواهند بود :

 • از قابلیت های دیگر این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • تنظیم خودکار شدت نور با طلوع و غروب آفتاب
 • تنظیم هوشمند سیستم روشنائی با توجه به میزان نور طبیعی محیط
 • تنظیم روشنائی و خاموش و روشن نمودن چراغ ها بر اساس حضور افراد
 • کنترل روشنائی بر اساس زمان بندی های مختلف
 • برنامه ریزی سیستم روشنائی برای زمان های عدم حضور در منزل و هنگام سفر
 • اطمینان از روشن نبودن لامپ اضافی
 • نورپردازی های هوشمند و تغییر نور نمای ساختمان بر اساس مناسبت های مختلف مانند ایام جشن و سوگواری
 • انجام سناریو های مختلف خواب، شبانه، سورپرایز، میهمان، صرف غذا، مسافرت، ترک منزل، نمایش فیلم، مطالعه و …
 • استفاده از سیستم روشنایی در سناریوهای ترکیبی در کنار سایر بخش های خانه هوشمند
 • کاستن روشنائی غیر ضرور در زمان اوج مصرف (پیک سائی)
 • دیم کردن انواع لامپ فلورسنت، رشته ای، کم مصرف و ال ای دی
 • نمایش لامپ های خاموش و روشن و میزان مصرف انرژی هر لامپ در صفحه نمایش
 • تنظیم شدت روشنائی هر اتاق بر اساس میزان تعیین شده
 • امکان کنترل روشنائی با تلفن همراه، تبلت، لب تاپ و پیامک

رله های ۳ الی ۱۶ آمپر در مدل های متفاوت، دیمر های Leading Edge , Trialing Edge جهت تنظیم شدت روشنایی انواع مصرف کننده ، کنترلر های DALI، DSI و DMX از جمله کنترلر هایی هستند که در محصولات کاما با توجه به نوع مصرف کننده قابل انتخاب می باشند. در سیستم هوشمند حتی امکان دیم کردن لامپ های فلورسنت و کم مصرف نیز وجود دارد.